CMR06F302FPDM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F302FPDM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Mica
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Length :
17.3mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
8.9mm
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Size Code :
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
Capacitance :
3000pF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Width :
7.1mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Series :
CMR
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm
Datasheets
CMR06F302FPDM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL