CMR06F272FPDM
Mfr.Part #
CMR06F272FPDM
Description
CMR MICA
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
2
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Width :
6.9mm
Size / Dimension :
0.681Lx0.272W 17.30mmx6.90mm
Length :
17.3mm
Capacitance :
2700pF
Bulk
Height :
13.7mm
Tolerance :
±1%
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Voltage - Rated :
500V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
8.9mm
Datasheets
CMR06F272FPDM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL