CMR06F272FODP
Mfr.Part #
CMR06F272FODP
Description
CAP MICA 2700PF 500V RADIAL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height :
13.7mm
Capacitance :
2700pF
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.681Lx0.272W 17.30mmx6.90mm
Length :
17.3mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Depth :
6.9mm
Voltage - Rated :
500V
Lead Pitch :
8.9mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Military Standard :
12 Weeks
Lead Diameter :
800 µm
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Datasheets
CMR06F272FODP
Cornell Dubilier Electronics CMR06F272FODP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL