CMR06F242GPDR
Mfr.Part #
CMR06F242GPDR
Description
CMR MICA
Voltage - Rated :
500V
Terminal Pitch :
8.9mm
Height :
13.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
CMR
Published :
Size / Dimension :
0.669Lx0.260W 17.00mmx6.60mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±2%
Capacitance :
2400pF
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Width :
6.6mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
17mm
Datasheets
CMR06F242GPDR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL