CMR06F242FODR
Mfr.Part #
CMR06F242FODR
Description
CAP MICA 2400PF 500V RADIAL
Capacitance :
2400pF
CMR
Military Standard :
Length :
17mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
13.7mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
6.6mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.669Lx0.260W 17.00mmx6.60mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
8.9mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
800 µm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
CMR06F242FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR06F242FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL