CMR06F242FODP
Mfr.Part #
CMR06F242FODP
Description
CAP MICA 2400PF 500V RADIAL
2
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Capacitance :
2400pF
GENERAL PURPOSE
Height :
13.7mm
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.669Lx0.260W 17.00mmx6.60mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
17mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Bulk
Width :
6.6mm
Terminal Pitch :
8.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CMR06F242FODP
Cornell Dubilier Electronics CMR06F242FODP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL