CMR06F222JPDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F222JPDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Depth :
6.4mm
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
CMR
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
2200pF
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
17mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Lead Pitch :
8.9mm
Dielectric Material :
Mica
Datasheets
CMR06F222JPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL