CMR06F222FODR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F222FODR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 2200PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Series :
CMR
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
17mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
8.9mm
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Mica
Depth :
6.4mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Size Code :
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Height :
13.5mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm
Package / Case :
Radial
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
2200pF
Datasheets
CMR06F222FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR06F222FODR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL