CMR06F222FODP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F222FODP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 2200PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Series :
CMR
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Size Code :
Tolerance :
±1%
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Width :
6.4mm
Length :
17mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Mica
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Capacitance :
2200pF
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
8.9mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Size / Dimension :
0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm