CMR06F202JPDR
Mfr.Part #
CMR06F202JPDR
Description
CMR MICA
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CMR
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
6.1mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Size / Dimension :
0.669Lx0.240W 17.00mmx6.10mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
17mm
HTS Code :
Capacitance :
2000pF
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
8.9mm