CMR06F202GPDR
Mfr.Part #
CMR06F202GPDR
Description
CMR MICA
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Pitch :
8.9mm
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
2000pF
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Published :
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Width :
6.1mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Length :
17mm
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.669Lx0.240W 17.00mmx6.10mm
Through Hole
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CMR06F202GPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL