CMR06F202GODR
Mfr.Part #
CMR06F202GODR
Description
CAP MICA 2000PF 500V RADIAL
Capacitance :
2000pF
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Number of Terminations :
2
Depth :
6.1mm
Length :
17mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Military Standard :
MIL-PRF-39001
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated :
500V
Size Code :
Lead Pitch :
8.9mm
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.669Lx0.240W 17.00mmx6.10mm
Datasheets
CMR06F202GODR
Cornell Dubilier Electronics CMR06F202GODR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL