CMR06F202FODR
Mfr.Part #
CMR06F202FODR
Description
CAP MICA 2000PF 500V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
2000pF
Size / Dimension :
0.669Lx0.240W 17.00mmx6.10mm
Voltage - Rated :
500V
Surface Mount :
No
Series :
CMR
Number of Terminations :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
17mm
Terminal Pitch :
8.9mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.1mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Tolerance :
±1%