CMR06F182FPDP
Mfr.Part #
CMR06F182FPDP
Mica and PTFE Capacitors
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.669Lx0.240W 17.00mmx6.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Terminal Pitch :
8.9mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mica
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Length :
17mm
HTS Code :
Tolerance :
±1%
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Width :
6.1mm
Capacitance :
1800pF
Reference Standard :
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CMR06F182FPDP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL