CMR06F162JPDR
Mfr.Part #
CMR06F162JPDR
Description
CMR MICA
Mica
Size Code :
Published :
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Capacitance :
1600pF
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Through Hole
Width :
5.8mm
Length :
16.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm