CMR06F162GPDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F162GPDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
1600pF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Width :
5.8mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Length :
16.8mm
JESD-609 Code :
e0
Size Code :
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
No
Published :
Series :
CMR
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Mica
Voltage - Rated :
500V
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±2%
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
8.9mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CMR06F162GPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL