CMR06F162GODP
Mfr.Part #
CMR06F162GODP
Description
CAP MICA 1600PF 500V RADIAL
Mica
Terminal Pitch :
8.9mm
Capacitance :
1600pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Length :
16.8mm