CMR06F162FPDP
Mfr.Part #
CMR06F162FPDP
Capacitance :
1600pF
Length :
16.8mm
Mounting Type :
Through Hole
Width :
5.8mm
Number of Terminations :
2
Series :
CMR
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500V
Radial
Surface Mount :
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Size / Dimension :
0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm
Tolerance :
±1%
Terminal Pitch :
8.9mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V