CMR06F162FODR
Mfr.Part #
CMR06F162FODR
Description
CAP MICA 1600PF 500V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Length :
16.8mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Terminal Pitch :
8.9mm
HTS Code :
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
1600pF
Voltage - Rated :
500V
2
Width :
5.8mm
Size / Dimension :
0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Datasheets
CMR06F162FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR06F162FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL