CMR06F152GPDR
Mfr.Part #
CMR06F152GPDR
Description
CMR MICA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500V
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
8.9mm
Pbfree Code :
No
Published :
Size / Dimension :
0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Length :
16.8mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
±2%
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1500pF
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Width :
5.8mm
Datasheets
CMR06F152GPDR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL