CMR06F152FPDR
Mfr.Part #
CMR06F152FPDR
Description
CMR MICA
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
2
Lead Pitch :
8.9mm
Size / Dimension :
0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm
Capacitance :
1500pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Length :
16.8mm
Size Code :
Depth :
5.8mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500V
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
EAR99
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
CMR06F152FPDR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL