CMR06F152FPDP
Mfr.Part #
CMR06F152FPDP
Description
CMR MICA
Size Code :
Published :
Size / Dimension :
0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
GENERAL PURPOSE
Width :
5.8mm
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Length :
16.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
1500pF
2
Terminal Pitch :
8.9mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CMR06F152FPDP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL