CMR06F152FODR
Mfr.Part #
CMR06F152FODR
Description
CAP MICA 1500PF 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Width :
5.8mm
Size / Dimension :
0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm
Length :
16.8mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Bulk
Terminal Pitch :
8.9mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Tolerance :
±1%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CMR06F152FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR06F152FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL