CMR06F132GPDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F132GPDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Width :
5.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Dielectric Material :
Mica
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
CMR
Published :
Packaging :
Bulk
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.661Lx0.220W 16.80mmx5.60mm
Length :
16.8mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1300pF
Tolerance :
±2%
Lead Pitch :
8.9mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Datasheets
CMR06F132GPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL