CMR06F132FODR
Mfr.Part #
CMR06F132FODR
Description
CAP MICA 1300PF 500V RADIAL
Length :
16.8mm
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Pitch :
8.9mm
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
Radial
Width :
5.6mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.661Lx0.220W 16.80mmx5.60mm
Capacitance :
1300pF
Voltage - Rated :
500V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CMR06F132FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR06F132FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL