CMR06F122FODR
Mfr.Part #
CMR06F122FODR
Description
CAP MICA 1200PF 500V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Military Standard :
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
Length :
16.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.661Lx0.220W 16.80mmx5.60mm
Lead Diameter :
800 µm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
HTS Code :
Size Code :
Height :
13.2mm
Capacitance :
1200pF
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Depth :
5.6mm
Series :
CMR
Lead Pitch :
8.9mm
Datasheets
CMR06F122FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR06F122FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL