CMR06F102FPDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F102FPDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
5.6mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
8.9mm
Capacitance :
1000pF
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
16.5mm
Package / Case :
Radial
Series :
CMR
Dielectric Material :
Mica
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Size / Dimension :
0.650Lx0.220W 16.50mmx5.60mm
Datasheets
CMR06F102FPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL