CMR05F241JPDP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR05F241JPDP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
240pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
500V
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Width :
5.1mm
Size / Dimension :
0.461Lx0.201W 11.70mmx5.10mm
Terminal Pitch :
5.7mm
Series :
CMR
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
No
Published :
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Length :
11.7mm
Dielectric Material :
Mica
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CMR05F241JPDP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL