CMR05F241JODR
Mfr.Part #
CMR05F241JODR
Description
CAP MICA 240PF 500V RADIAL
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
JESD-609 Code :
e0
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.461Lx0.201W 11.70mmx5.10mm
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Terminal Pitch :
5.7mm
HTS Code :
Width :
5.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Length :
11.7mm
Capacitance :
240pF
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Bulk
Datasheets
CMR05F241JODR
Cornell Dubilier Electronics CMR05F241JODR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL