CMR05F241GODR
Mfr.Part #
CMR05F241GODR
Description
CAP MICA 240PF 500V RADIAL
Size / Dimension :
0.461Lx0.201W 11.70mmx5.10mm
Capacitance :
240pF
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Terminal Pitch :
5.7mm
Tolerance :
±2%
Length :
11.7mm
Width :
5.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Datasheets
CMR05F241GODR
Cornell Dubilier Electronics CMR05F241GODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL