CMR05F241GODP
Mfr.Part #
CMR05F241GODP
Description
CAP MICA 240PF 500V RADIAL
12 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
5.7mm
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
240pF
Width :
5.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Size / Dimension :
0.461Lx0.201W 11.70mmx5.10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Length :
11.7mm
Datasheets
CMR05F241GODP
Cornell Dubilier Electronics CMR05F241GODP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL