CMR05F241FODM
Mfr.Part #
CMR05F241FODM
Description
CAP MICA 240PF 500V RADIAL
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
240pF
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Size / Dimension :
0.461Lx0.201W 11.70mmx5.10mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
CMR05F241FODM
Cornell Dubilier Electronics CMR05F241FODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL