CMR05F181FODM
Mfr.Part #
CMR05F181FODM
Description
CAP MICA 180PF 500V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
4.8mm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500V
Length :
11.7mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Capacitance :
180pF
Size Code :
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Size / Dimension :
0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.370 9.40mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Pitch :
5.7mm
Datasheets
CMR05F181FODM
Cornell Dubilier Electronics CMR05F181FODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL