CMR05F161GPDR
Mfr.Part #
CMR05F161GPDR
Description
CMR MICA
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Size / Dimension :
0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
Terminal Pitch :
5.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Published :
Tolerance :
±2%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
0.370 9.40mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
160pF
Width :
4.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
11.7mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
CMR05F161GPDR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL