CMR05F161GODR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR05F161GODR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 160PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Size Code :
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
0.370 9.40mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Capacitance :
160pF
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Terminal Shape :
Wire
Width :
4.8mm
Dielectric Material :
Mica
Series :
CMR
Surface Mount :
No
Length :
11.7mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Terminal Pitch :
5.7mm
Size / Dimension :
0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CMR05F161GODR
Cornell Dubilier Electronics CMR05F161GODR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL