CMR05E510FODR
Mfr.Part #
CMR05E510FODR
Description
CAP MICA 51PF 500V RADIAL
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
CMR
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Length :
11.4mm
HTS Code :
Capacitance :
51pF
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Width :
4.3mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
5.7mm
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CMR05E510FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR05E510FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL