CMR05C5R0DPDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR05C5R0DPDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Capacitance :
5pF
Size / Dimension :
0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Length :
11.4mm
Packaging :
Bulk
Published :
Terminal Pitch :
5.7mm
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric Material :
Mica
Package / Case :
Radial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Series :
CMR
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Coefficient :
-200/+200ppm/Cel ppm/°C
Width :
4.3mm
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CMR05C5R0DPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL