CMR05C120JODP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR05C120JODP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 12PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5.7mm
Voltage - Rated :
500V
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Lead Diameter :
600 µm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Mica
Temperature Coefficient :
-200/+200ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Series :
CMR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
4.3mm
Pbfree Code :
No
Length :
11.4mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C