CMR05C110DODR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR05C110DODR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 11PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
11.4mm
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Coefficient :
-200/+200ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Mounting Type :
Through Hole
Width :
4.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
Dielectric Material :
Mica
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
11pF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Series :
CMR
Terminal Pitch :
5.7mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Datasheets
CMR05C110DODR
Cornell Dubilier Electronics CMR05C110DODR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL