CMR04F361GOAP
Mfr.Part #
CMR04F361GOAP
Description
CAP MICA 360PF 100V RADIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
9.9mm
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
Capacitance :
360pF
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Pitch :
3.8mm
Width :
5.6mm
Size Code :
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Datasheets
CMR04F361GOAP
Cornell Dubilier Electronics CMR04F361GOAP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL