CMR04F301GPCP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04F301GPCP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Length :
9.9mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Size Code :
Width :
5.6mm
Dielectric Material :
Mica
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Pitch :
3.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Series :
CMR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
300V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
300pF
Package / Case :
Radial
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
Tolerance :
±2%
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CMR04F301GPCP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL