CMR04F301FOCR
Mfr.Part #
CMR04F301FOCR
Description
CAP MICA 300PF 300V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Length :
9.9mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
300V
Capacitance :
300pF
Terminal Pitch :
3.8mm
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
Width :
5.6mm
Datasheets
CMR04F301FOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR04F301FOCR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL