CMR04F271GOCR
Mfr.Part #
CMR04F271GOCR
Description
CAP MICA 270PF 300V RADIAL
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Lead Diameter :
400 µm
Voltage - Rated :
300V
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
9.7mm
Capacitance :
270pF
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Published :
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
Length :
9.9mm
Lead Pitch :
3.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Size Code :
Depth :
5.6mm
Datasheets
CMR04F271GOCR
Cornell Dubilier Electronics CMR04F271GOCR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL