CMR04F271FOCP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04F271FOCP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 270PF 300V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Width :
5.6mm
Length :
9.9mm
Package / Case :
Radial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Mica
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
270pF
Number of Terminations :
2
Size Code :
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
3.8mm
Surface Mount :
No
Series :
CMR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Datasheets
CMR04F271FOCP
Cornell Dubilier Electronics CMR04F271FOCP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL