CMR04F241GPDR
Mfr.Part #
CMR04F241GPDR
Description
CMR MICA
Width :
5.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Pitch :
3.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
MIL-PRF-39001
ECCN Code :
EAR99
Wire
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Published :
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±2%
Capacitance :
240pF
Length :
9.9mm
Datasheets
CMR04F241GPDR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL