CMR04F241GODP
Mfr.Part #
CMR04F241GODP
Description
CAP MICA 240PF 500V RADIAL
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
Length :
9.9mm
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
3.8mm
Width :
5.6mm
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
240pF
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±2%
Datasheets
CMR04F241GODP
Cornell Dubilier Electronics CMR04F241GODP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL