CMR04F241FODP
Mfr.Part #
CMR04F241FODP
Description
CAP MICA 240PF 500V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Width :
5.6mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
9.9mm
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500V
Terminal Pitch :
3.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Capacitance :
240pF
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Datasheets
CMR04F241FODP
Cornell Dubilier Electronics CMR04F241FODP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL