CMR04F201FPDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04F201FPDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Length :
9.9mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.382 9.70mm
Terminal Pitch :
3.8mm
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
JESD-609 Code :
e0
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
200pF
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Voltage - Rated :
500V
Package / Case :
Radial
Width :
5.6mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
CMR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
No
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Dielectric Material :
Mica
Datasheets
CMR04F201FPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL