CMR04F181JODM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04F181JODM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 180PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Pitch :
3.8mm
Size / Dimension :
0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
Width :
5.3mm
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
180pF
Size Code :
Series :
CMR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.370 9.40mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Mica
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Length :
9.7mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Voltage - Rated :
500V
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Datasheets
CMR04F181JODM
Cornell Dubilier Electronics CMR04F181JODM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL