CMR04F161GODR
Mfr.Part #
CMR04F161GODR
Description
CAP MICA 160PF 500V RADIAL
Terminal Pitch :
3.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
160pF
Tolerance :
±2%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
Width :
5.3mm
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Length :
9.7mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
CMR04F161GODR
Cornell Dubilier Electronics CMR04F161GODR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL